lip1

Nowe zasady przesyłania faktur VAT

2010-07-01| Aktualizacja
W oparciu o niedawno opublikowany wyrok Najwyższego Sądu Administacyjnego I FSK 1444/09, pragniemy Państwa poinformować, że dozwolone jest przesyłanie faktur drogą elektroniczną bez konieczności posiadania podpisu cyfrowego.

Korzyści z takiego uregulowania prawnego odnosi zarówno odbiorca, który nie musi oczekiwać na często zawodną pocztę tradycyjną, jak i dostawca, który nie ponosi kosztów wysyłki oraz szybciej dostarcza dokument odbiorcy.

Jedynym wymogiem, aby dokument przesłany drogą elektroniczną był uznawany przez Urząd Skarbowy jako uprawniający do odliczenia VAT, jest jego wydrukowanie na papierze, oraz możliwość udowodnienia daty otrzymania (np. poprzez wydrukowanie wiadomości e-mail od dostawcy).

Z punktu widzenia dostawcy istotne może być, w przypadku niesolidnych odbiorców, udowodnienie faktu dostarczenia faktury drogą elektroniczną - tu również NSA przychodzi z pomocą, określając przesłanie dokumentu faksem jako dopuszczalne, jak wiadomo faks jest w stanie wydrukować raport potwierdzenia transmisji.
© 2017 NAVO Sp. z o.o.
zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
tel. 71 785 46 71, fax 71 785 46 92
e-mail: navo@navo.com.pl