Paralotnie – mój sport – ale to fajne !!

Paralotnie zwane też glajtem, jest rodzajem szybowca o miękkim płacie nośnym. Wywodzi się w prostej linii od tzw. spadochronów szybujących, od których odróżnia się dużo większą doskonałością i sterownością. Paralotnie to nie spadochrony.

Latanie na paralotni

wymaga sporej wiedzy teoretycznej jak i dużych umiejętności praktycznych, co pozwoli nam latać przyjemnie a przede wszystkim bezpiecznie.
Dlatego nie powinniśmy uczyć się sami, może to doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji.

Paralotnie

są bardzo ciekawą formą spędzania wolnego czasu. Zmusza uczestników do samokształcenia, zapoznania się z takimi dziedzinami nauki jak meteorologia, mechanika i aerodynamika lotu, prawo i przepisy, uczy ratownictwa medycznego.

Jak zacząć?

Marzenie o lataniu, a latanie to dwie różne sprawy.
1 sprawa – jeśli są marzenia to są i chęci,
2 sprawa – wystarczy dołożyć trochę trudu i marzenie się spełni.

Latanie na paralotni

to sport , który daje wiele satysfakcji i przede wszystkim pozwala zapomnieć chociaż na chwilę o trudach codziennego życia. Abyśmy mogli cieszyć się wolnością swobodnego latania bez narażania siebie i zamartwiania bliskich, nie powinniśmy rozpoczynać nauki latania samodzielnie.
Nauka latania musi być prowadzona przez wykwalifikowanych instruktorów w certyfikowanym ośrodku szkolenia. Samodzielne próby często kończą się urazami, doprowadzają nas do zniechęcenia i wyrabiają błędną opinię o niebezpieczeństwie paralotniarstwa.

Najlepszy sposób rozpoczęcia przygody związanej z paralotniarstwem,
to odwiedzić szkołę, porozmawiać z instruktorem, pilotami i kursantami i zobaczyć z bliska „z czym to się je”. I jeśli dojdziesz do wniosku, że paralotnie właśnie to, możesz odbyć lot zapoznawczy, który pomoże podjąć decyzję o rozpoczęciu nauki w szkole paralotniowej.
Moje pierwszy raz, samodzielny lot odbyłem właśnie w tej szkole. Świetna atmosfera, pomoc koleżeńska, instruktor z bardzo rozległą wiedzą, pomogły mi przełamać tak zwany lęk wysokości.

Trudno opisać słowami odczucia związane z lotem. Na prawdę czujesz się wolny.
Odbyłem już wszystkie etapy szkolenia, i w najbliższym czasie egzamin. Mam nadzieję zdać z wynikiem pozytywnym i już na prawdę latać samodzielnie.
Zachęcam każdego z was do lotu zapoznawczego w tandemie, i za pewne zmieni się wasze życie.